wariatory mechaniczne

Wśród powszechnie stosowanych podzespołów maszyn i urządzeń technicznych wyróżnić można wiele elementów, bez których trudno sobie wyobrazić ich prawidłową pracę. Jedną z takich części są wariatory mechaniczne, szeroko wykorzystywane w budowie modułów obecnych w zakładach produkcyjnych czy przetwórczych. Jakie spełniają funkcje i z czego się składają? Odpowiedź na te i inne pytania znaleźć można w poniższym wpisie.

Wariatory oraz ich podstawowa budowa

Warto wiedzieć, że wariator jest pewnym rodzajem skrzyni biegów. Ze względu na charakter pracy nazywa się go skrzynią bezstopniową, ponieważ zmiana przełożenia następuje w sposób płynny. Jak osiągnięto taki efekt? Podstawowa wersja wariatora posiada elementy odpowiadające za regulację w postaci tarcz ze stożkowymi podstawami. W momencie zmiany nastawy przełożenia następuje rozsuwanie się tarcz względem siebie. Istnieje wiele wersji wariatorów stosowanych dziś w nowoczesnych maszynach przemysłowych. Jednymi z nich są niezawodne wariatory planetarne. Decydując się na taki rodzaj mechanizmów, warto stawiać na doświadczonych producentów. To m.in. elementy od Dual System. Oferuje on skuteczne oraz wygodne rozwiązanie pozwalające na płynną regulację prędkości obrotowej silnika elektrycznego. Kompaktowy korpus aluminiowy oraz zgodność z normą IEC pozwalają na ich montaż w parze z każdym rodzajem przekładni. Wariatory tego producenta dostępne są w sześciu wymiarach odpowiadających kołnierzom IEC: 63B5, 71B5, 80B5, 90B5, 100B5 oraz 112B5. Posiadają szeroką możliwość płynnej regulacji przełożenia (i) od 1,4 do 7,0 (od 200 do 1000 obr/min dla silnika 1400 obr/min).

Zastosowanie wariatorów i ich cechy

W wariatorach stosuje się zarówno paski, jak i łańcuchy. Ich wymiary oraz budowa, podobnie jak stożkowych wałków, dostosowane są pod konkretne przeznaczenie wariatora. Spotkać je można w skrzyniach biegów w motoryzacji oraz w układach przemysłowych. Dzięki ich wykorzystaniu zmiana biegu pracy maszyny może odbywać się naprawdę płynnie, nie zaburzając postępu realizowanych procesów.

Dlaczego jest to takie ważne? Zastosowanie takiej przekładni z płynną regulacją pozwala na optymalizację pracy silnika napędowego, a co za tym idzie, poprawia jego efektywność. Działa to także w drugą stronę, bowiem często wariatory pozwalają na wykorzystanie przekładni do reagowania na zwiększenie obciążenia dalszych elementów roboczych układu przemysłowego. Wszystko zależy od tego, jak został on zaprojektowany oraz jakie musi spełniać funkcje. Jest to ważne w szczególności podczas wykorzystywania wielu sterowników, które mają za zadanie optymalizować działanie maszyn.

Często wykorzystuje się doskonałe parametry pracy przekładni w połączeniu z innymi elementami mechanicznymi. Dobrym przykładem jest motoreduktor z wariatorem, który sprawia, że cały układ przeniesienia obrotów staje się lepiej zoptymalizowany.

Optymalizacja procesów przemysłowych jest często niezbędnym faktorem, który decyduje o tym, czy działanie systemu jest rentowne. Wariatory, często wykorzystywane podczas remontów mało wydajnych zespołów maszyn bądź projektowania tych nowych, gwarantują poprawę płynności zmiany prędkości obrotowej. Z perspektywy funkcjonowania zakładów przemysłowych jest to zazwyczaj jeden z wielu parametrów warunkujących prawidłowość działania obecnych tam układów, ich mniejszą awaryjność oraz większą żywotność.

Leave Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

clear formSubmit