parametry przekładni ślimakowych

Przekładnie stanowią istotną część wielu mechanizmów, w tym wszelkiego rodzaju napędów. W element ten wyposażono właściwie każdy pojazd napędzany na tylną oś. Jednakże motoryzacja to niejedyny obszar zastosowania tego rodzaju elementów. W dzisiejszym wpisie zajmiemy się porównaniem przekładni ślimakowych oraz hipoidalnych wykorzystywanych w przemyśle – produkcyjnym, przetwórczym i każdym innym, który potrzebuje wytrzymałych układów napędowych. Czym się one charakteryzują oraz które rozwiązanie jest efektywniejsze, tańsze i łatwiejsze w produkcji?

Przekładnie ślimakowe

Ten typ przekładni to dość prosty, lecz skuteczny sposób przenoszenia napędu, który cieszy się ogromną popularnością, głównie ze względu na szereg zalet takich jak:

  • wyjątkowo korzystne warunki przenoszenia sporych obciążeń,
  • dobry stosunek ceny do mocy transportowanej z wału czynnego na bierny,
  • wytrzymałość,
  • możliwość uzyskania dużych przełożeń na jednym stopniu.

Przekładnia ślimakowa sprawdza się więc doskonale w maszynach dysponujących dużą mocą – element ten powinien sprostać sporym obciążeniom występującym podczas zmian momentu obrotowego. Warto wspomnieć, że ta popularna część jest typem przekładni śrubowych, czyli zębatych o wichrowatych osiach kół.

Przekładnie hipoidalne

Doskonałą alternatywą dla przekładni ślimakowych mogą okazać się te, które zdają się posiadać bardziej skomplikowaną budowę. Przekładnie hipoidalne, nowocześniejsze od wcześniej wspomnianych, to typ przekładni stożkowych o wichrowatych osiach i łukowym zarysie zęba. Najważniejszym czynnikiem, który wpływa na wydajność tych elementów, jest poprzeczne przesunięcie osi zębnika (tzw. przesunięcie hipoidalne, które odbywa się w stosunku do osi koła talerzowego). W ten sposób zwiększa się czynną długość zębów przekładni, dzięki czemu element staje się wytrzymalszy i zdecydowanie bardziej odporny na obciążenie.

Porównanie przekładni hipoidalnych oraz ślimakowych

W porównaniu do modeli ślimakowych przekładnie hipoidalne charakteryzują się większą obciążalnością oraz momentem wyjściowym (porównujemy przekładnie o tych samych gabarytach), równomiernością przekazywania momentu obrotowego oraz wyższą sprawnością. Ponadto warto wspomnieć, że hipoidalne przekładnie cechują się cichobieżnością, a co więcej – mają szeroki zakres dostępnych przełożeń.

Jak więc wypada porównanie tych dwóch typów przekładni? Jeśli chodzi o stosunek mocy do swojego rozmiaru, to przekładnie hipoidalne wypadają zdecydowanie lepiej. Są one również znacznie bardziej żywotne. To doskonały wybór dla wszystkich osób, które szukają wytrzymałej i efektywnej przekładni. Sprawdzą się przede wszystkim w układach, w których występują nie tylko duże, lecz także nagłe obciążenia mechaniczne. Należy pamiętać jednak, że przekładnie ślimakowe nadal są szeroko stosowane, co świadczy o ich uniwersalności. Są one również opcją bardziej ekonomiczną. Dlatego też wszystko zależy od wymagań technicznych oraz przeznaczenia danej przekładni.

Leave Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

clear formSubmit