Przekładnia

Wszystkie maszyny oraz urządzenia wymagają od ich użytkowników prawidłowej eksploatacji, szczegółowo określonej przez ich producentów. Dodatkowo należy zawsze pamiętać o dobrych praktykach, które pozwalają zapobiec poważnym awariom, a co za tym idzie – również stratom finansowym. W dzisiejszym wpisie zatem przedstawimy ogólne zasady użytkowania przekładni przemysłowych.

Najważniejsze elementy, czyli zęby

Pomimo że naturalnym zjawiskiem podczas pracy przekładni zębatych jest zużywanie się ich części roboczych, to aby nie stało się to zbyt szybko, trzeba należycie dbać o wewnętrzny mechanizm. W ten sposób można znacząco odwlec w czasie konieczność wymiany kół zębatych, a nawet uniknąć poważnej awarii maszyny.

Smarowanie to podstawa

Aby właściwie zadbać o koła zębate, należy skupić się przede wszystkim na odpowiednim smarowaniu. Ma ono na celu zminimalizowanie współczynnika tarcia powierzchni zębów. W ten sposób nie tylko dba się o elementy robocze, lecz także oszczędza się energię potrzebną do wykonania przez układ określonej pracy.

Dobór oleju powinien oczywiście opierać się o wytyczne producentów przekładni, które zazwyczaj są wymienione w kartach technicznych urządzeń. Jednakże zdarza się, z różnych przyczyn, że starszego rodzaju zespoły urządzeń posiadających przekładnie pozbawione są tego rodzaju dokumentacji bądź są one niepełne. W takiej sytuacji należy dopasować olej do parametrów pracy takiej przekładni, które powinny być już znane. To m.in. zastosowane w przekładni uszczelnienia, przewidywany czas jej eksploatacji czy docelowy zakres obciążenia.

wariator mechaniczny

Regularna wymiana oleju

Inną kwestią jest natomiast fakt, że preparat smarujący, nawet w niezwykle szczelnych układach, traci z czasem swoje właściwości. Dlatego też trzeba wymieniać go regularnie, aby nadal prawidłowo wspomagał pracę mechanizmu. To, co jaki czas należy to robić, zależy od rodzaju przekładni, a dokładny okres przydatności oleju również wskazuje producent. Zawsze natomiast określa się konkretny czas, jaki minął od ostatniej jego aplikacji (np. kilka lat) lub od przepracowania przez przekładnię określonej liczby godzin, często liczonych w dziesiątkach tysięcy.

Kontrola temperatury środka smarnego

Jedną z niezwykle przydatnych praktyk, które pozwalają odpowiednio zadbać o przekładnie, jest monitorowanie temperatury oleju. Pozwala to na skrócenie okresu jego wymiany. Należy to robić, dlatego, że środek smarny, który zbyt często przekracza zalecaną temperaturę roboczą, szybciej traci swoje właściwości. Co więcej, w przypadku zbyt wysokiej temperatury oleju o wiele łatwiej o uszkodzenia uszczelek czy łożysk.

Aby odpowiednio zadbać o tak ważne elementy, jak przekładnie zębate teoretycznie, trzeba niewiele. Zapewnienie prawidłowego smarowania, regularne wymiany oleju czy kontrola jego parametrów sprawiają, że przekładnie są w stanie służyć przez wiele lat. Jest to istotne przede wszystkim pod względem ekonomicznym, a istotą działania wszystkich zakładów przemysłowych jest oczywiście ich opłacalność.

Leave Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

clear formSubmit